Problemy z układem krążeniowym dotykają nawet młodszych osób. Co im sprzyja i w jaki sposób można im zapobiegać? Jak rozpoznać dolegliwości sercowo-naczyniowe i kiedy udać się do lekarza? Doradzamy!

Schorzenia serca i naczyń krwionośnych

Choroby dotykające serca i układu krwionośnego mogą być bardzo niebezpieczne już w młodym wieku. Są one również jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie.

Najczęściej diagnozowanym schorzeniem układu krążeniowego jest nadciśnienie tętnicze. Również często wykrywane są dolegliwości jak miażdżyca naczyń krwionośnych, do której prowadzi podwyższony poziom cholesterolu, choroba niedokrwienna serca, która sprzyja zawałowi mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca czy choroby zakrzepowo-zatorowe.

Gdy pojawiają się takie dolegliwości, należy udać się do lekarza jak kardiolog Oświęcim jest miejscowością, gdzie można zapisać się do specjalistów w dziedzinie kardiologii i uzyskać fachową poradę.

Co sprzyja dolegliwościom sercowo-naczyniowym?

Do chorób serca i naczyń krwionośnych prowadzi przede wszystkim niezdrowy tryb życia, chociaż mogą mieć one również przyczyny w wadach serca, stosowanych lekach lub innych dolegliwościach.

Wśród czynników sprzyjających tym dolegliwościom znajdują się:

 • Nieprawidłowa dieta – bogata w mięso, tłuszcze zwierzęce, cukier, a uboga w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, ryby.
 • Brak aktywności fizycznej – całkowity brak ruchu jest największym problemem,
 • Nałogi – palenie papierosów, częste picie alkoholu.

Jak rozpoznać choroby układu krążenia?

Choroby serca i naczyń krwionośnych mogą powodować różne objawy. Często bywają one bagatelizowane lub w początkowych stadiach rozwoju dolegliwości nie są one dostrzegane przez pacjenta.

Do głównych objawów chorób układu krążenia zaliczane są:

 • Zawroty głowy,
 • Kołatanie serca,
 • Duszności,
 • Bóle serca,
 • Nierówne bicie serca,
 • Omdlenia,
 • Zasinienia,
 • Obrzęki,
 • Bóle głowy.

Jeżeli zatem zauważane są powyższe objawy, warto udać się do specjalisty, który będzie mógł przeprowadzić odpowiednią diagnostykę i zalecić leczenie. Kompleksowe wsparcie w tym zakresie zapewnia instytutboczarska.pl, gdzie można skorzystać z pomocy doświadczonych kardiologów.

Jak diagnozuje się choroby serca i naczyń krwionośnych?

Diagnostyka schorzeń serca i naczyń krwionośnych bazuje przede wszystkim na prowadzeniu badań nieinwazyjnych. Zaliczają się do nich głównie pomiary ciśnienia krwi, EKG, RTG, USG, badania krwi pod kątem określonych czynników.

Na podstawie przeprowadzonych badań lekarz może wtedy określić przyczynę dolegliwości i zalecić właściwe leczenie.

Leczenie schorzeń układu krążenia

Postępowanie w tym przypadku zależne jest głównie od rodzaju dolegliwości, stopnia jej zaawansowania, odczuwanych przez pacjenta objawów oraz jego ogólnego stanu zdrowia.

Zmiana trybu życia

W chorobach układu krążenia bardzo duże znaczenie ma wprowadzenie zmian w dotychczasowym trybie życia, gdy sprzyja on tym dolegliwościom. Należy zatem zmienić dietę, a także zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Dzięki temu można pozytywnie wpłynąć na cały organizm.

Leki na choroby układu krążenia

Lekarz może zalecić odpowiednie leki, które pomogą w zredukowaniu dolegliwości. Należy zażywać je zgodnie z zaleceniami.

Suplementy wspierające serce i układ krwionośny

Za pomocą odpowiednich suplementów można również zadbać o swoje serce i działanie układu krwionośnego. Polecane są suplementy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, magnez, koenzym Q10, taurynę, L-karnitynę, a także wybrane ekstrakty z roślin.

Zabiegi

W określonych przypadkach wskazane jest przeprowadzenie zabiegów, które pomagają w leczeniu schorzeń układu krążenia.