Prawidłowo położony ząb może być wyrwany łatwo i szybko za pomocą specjalnych narzędzi stomatologicznych. Gdy jednak jest on położony krzywo, zatrzymany, ma skomplikowany układ korzeni, konieczne staje się wykonanie ekstrakcji metodą chirurgiczną. Na czym dokładnie polega taki zabieg i kiedy jest on prowadzony?
Zabieg chirurgicznej ekstrakcji zęba – na czym polega?
Usuwanie zęba metodą chirurgiczną można porównać do zabiegu operacyjnego, ponieważ w jego trakcie stomatolog musi odsłonić ząb, a następnie odpowiednio go usunąć, a przy tym nie spowodować znacznego naruszenia okolicznych tkanek.
Chirurgiczne usuwanie zęba przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, wobec tego procedura ta jest całkowicie bezbolesna dla pacjenta.
Gdzie można wykonać zabieg chirurgicznego usuwania zęba?
Aktualnie takie zabiegi są oferowane w ramach NFZ oraz prywatnie, czyli za opłatą.
Najczęściej pacjenci decydują się na wybranie prywatnych gabinetów, gdzie mogą skorzystać z kompleksowego wsparcia stomatologów oraz nowoczesnych metod leczenia zębów.
Profesjonalne chirurgiczne usuwanie zęba Kraków – skorzystaj z zabiegu w sprawdzonej klinice stomatologicznej!
Chirurgiczne usuwanie zęba – kiedy jest konieczne?
Przeprowadzenie ekstrakcji chirurgicznej, czyli inaczej chirurgiczne usuwanie zęba ma bardzo szerokie zastosowanie i wybierane jest ono wtedy, gdy zastosowanie standardowej metody ekstrakcji nie jest możliwe.
Najczęściej przeprowadzenie chirurgicznej ekstrakcji jest niezbędne wtedy, gdy:
- ząb ma skrzywione korzenie zębowe
- ząb jest zatrzymany, czyli nie przebił się on przez dziąsło
- ząb jest nieprawidłowo ułożony, na przykład położony jest na boku
- ząb nie ma korony, czyli jedynie ma on korzenie
Są to najczęstsze sytuacje, gdy przeprowadza się chirurgiczne usuwanie zębów u pacjentów, ale, oczywiście, może być ono również wykonane w innych przypadkach, gdy jest to konieczne.
Jak odbywa się chirurgiczna ekstrakcja zęba?
Zabieg chirurgicznej ekstrakcji zęba jest rodzajem operacji, którą przeprowadza chirurg stomatologiczny, styli stomatolog z dużym doświadczeniem oraz wiedzą w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej.
Przed zabiegiem najczęściej u pacjenta wykonuje się zdjęcie RTG, czyli rentgen. Ma on na celu sprawdzenie położenia zęba w łuku zębowym i pomaga następnie chirurgowi podczas zabiegu.
Następnie u pacjenta przeprowadza się znieczulenie. Stosowane są metody znieczulenia standardowego lub komputerowego. Również można przeprowadzić zabieg w znieczuleniu ogólnym, gdy udostępnia go klinika stomatologiczna.
W kolejnym kroku chirurg rozcina dziąsło, aby uzyskać dostęp do zęba, a potem za pomocą odpowiednich narzędzi usuwa go wraz z korzeniami. Na koniec rana jest zaszywana – wskazuje chirurg stomatologiczny z placówki Klinika Ziętek Clinic, gdzie również można skorzystać z tego typu zabiegu.
Następnie pacjent może udać się już do domu i po pewnym czasie powinien on zgłosić się na kontrolę. W trakcie kontroli wyciąga się również szwy i kontroluje postęp gojenia się rany.
Po zabiegu ekstrakcji zęba może pojawić się ból, dlatego też w takiej sytuacji pacjent powinien pamiętać o zażywaniu leków przeciwbólowych. Również zalecana jest dokładna higiena stomatologiczna oraz odpowiednia dieta, by nie spowodować naruszenia rany.
Ile kosztuje chirurgiczne usuwanie zęba?
Ceny związane z zabiegiem chirurgicznego usuwania zęba wynoszą najczęściej od około 500 złotych do nawet ponad 800 złotych.
Dokładne koszty zależne są w tym przypadku od położenia zęba, liczby jego korzeni. Są one zatem ustalane indywidualnie, ale na stronach internetowych klinik i gabinetów stomatologicznych można zapoznać się z przykładowymi cennikami tej procedury.