Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem poważnych uszkodzeń zębów. Może ono odbywać się także pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe wskazane jest wtedy, gdy ząb ma zaawansowaną próchnicę, martwicę, został złamany. Także procedurę prowadzi się ze wskazań protetycznych. Nowoczesna endodoncja dostępna jest dzisiaj w wielu gabinetach prywatnych. 

Co warto wiedzieć na temat leczenia kanałowego pod mikroskopem? Oto najważniejsze informacje w pigułce!

Mikroskopy w leczeniu endodontycznym

Podczas leczenia endodontycznego stomatolog otwier ząb, aby dostać się do jego wnętrza. Tam znajdują się kanały z unerwieniem prowadzące do kości. Celem zabiegu jest usunięcie zmiany chorobowych, a także oczyszczenie i wypełnienie kanałów zębowych. Jako że kanały zębowe są bardzo cienkie i niekiedy kręte, w endodoncji stosuje się specjalistyczne narzędzia, by dokładnie usunąć tkanki. Aby było to jeszcze skuteczniejsze, stosuje się specjale mikroskopy endodontyczne. Zapewniają one bardzo duże powiększenie obszaru zabiegowego, co przekłada się na efektywność całej procedury. Warto przy tym zaznaczyć, że leczenie endodontyczne pod mikroskopem prowadzone jest jedynie w prywatnych gabinetach. Koszyk świadczeń w przypadku leczenia kanałowego na NFZ jest bardzo ograniczony – pacjenci mogą skorzystać z niego tylko w przypadku zębów od 3 do 3.

Kiedy zaleca się leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest wskazane u każdego pacjenta, aby osiągnąć najlepsze efekty. W szczególności rekomendowane jest ono wtedy, gdy:

  • kanały zębowe są bardzo cienki i kręte
  • poprzednie leczenie okazało się nieskuteczne i prowadzone jest ponownie
  • w kanałach zębowych pozostawiono złamane narzędzia
  • inne skomplikowane przypadki

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – przebieg zabiegu

Z punktu widzenia pacjenta leczenie kanałowe odbywające się pod mikroskopem przebiega tak samo jak bez tego urządzenia. Stomatolog podczas zabiegu stosuje się wtedy podwieszony nad stanowiskiem mikroskop wyposażony w dwa okulary. Zabieg endodontyczny może być wykonany w ciągu jednej wizyty w gabinecie lub też podczas kilku wizyt w kilkutygodniowych odstępach.

Gdzie można leczyć zęby kanałowo pod mikroskopem?

Jak wspomniano wcześniej, leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dostępne jedynie w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Technologia ta jest jednak rozpowszechniona, dlatego można skorzystać z niej w wielu punktach na mapie Polski.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – ceny

W prywatnym gabinecie leczenie stomatologiczne pod mikroskopem, a także inne związane z tym procedury są płatne. Na jaki wydatek należy się przyszykować? Najczęściej leczenie endodontyczne prywatnie jest wydatkiem od około 500 złotych za ząb z jednym kanałem do nawet ponad 1200 złotych za ząb wielokanałowy. Cenniki leczenia endodontycznego dostępne są na stronach internetowych gabinetów.