6 ziół

Rośliny mogą mieć różne działanie. Niektóre znakomicie nadają się jako pokarm dla ludzi, inne dla zwierząt. Pewne gatunki natomiast należy unikać, gdyż posiadają w sobie substancje trujące, które mogą wpłynąć negatywnie na umysł i organizm, a jakie rośliny wykazują właściwości lecznicze?

Zioła o leczniczych właściwościach

W przyrodzie istnieje wiele różnych roślin, które mają pozytywne działanie dla ludzkiego organizmu, ale nie tylko. Niektóre wpływają również na samopoczucie i mogą poprawiać nawet działanie mózgu. Zioła można spożywać w różnej formie (można nawet kupić ziołowe cukierki do ssania). Jakie zioła są najczęściej wykorzystywane w lekach lub jakie warto przyrządzać samodzielnie w domu?

  • Rumianek – roślina ta jest jednym z najpopularniejszych ziół. Wykazuje wiele właściwości. Działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwalergicznie. Uśmierza nerwobóle, zwęża naczynia włosowate. Zmniejsza bóle miesiączkowe, mdłości w ciąży i łagodzi kolki u dzieci. Może być stosowany w inhalacji (przy katarze, zapaleniu zatok, a nawet astmie). Jest również dodawany do kosmetyków i sprawia, że cera jest zdrowa i miękka w dotyku.
  • Lipa – kolejnym bardzo często stosowanym ziołem jest lipa. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, ściągające, powlekające, zamykające pory, wybielające czy napotne. Stosuje się ją przy zapaleniu gardła i oskrzeli. Poprawia również pigmentację skóry i wpływa na apetyt. Działa przeciwgorączkowo, przeciwskurczowo, moczopędnie i uspokajająco.
  • Prawoślaz – na szczególną uwagę zasługuje prawoślaz, który często znajduje się w syropach na kaszel. Posiada właściwości przeciwkaszlowe, wykrztuśne i bakteriostatyczne.
  • Szałwia – działa następująco: hamuje pocenie, obniża poziom cukru we krwi, poprawia pracę układu pokarmowego, pobudza krążenie i czynność skóry, a także ma właściwości kojące i antydepresyjne. Pomaga również przy zapaleniu błony śluzowej gardła oraz skóry.
  • Mięta – wspomaga działanie żołądka i jelit. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwpotowe, odkażające oraz uspokajające. Może również znieczulać i chłodzić.
  • Krwawnik – sprawia, że zmniejsza się lub zatrzymuje krwawienie i poprawia się działanie układu pokarmowego – zwiększa wydzielanie soków trawiennych oraz żółci. Działa również bakteriobójczo, przeciwzapalnie, przeciwskurczowo i ściągająco.
  • Ruta – ma działanie rozkurczające, przeciwzapalne, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i uspokaja. Stosuje się ją przy odmrożeniach, zapaleniu spojówek, wszelkich dolegliwościach żołądkowych czy rumieniu. Oczyszcza i przyspiesza gojenie się ran, poprawia apetyt. Rutę stosuje się również w przypadku różnych chorób skórnych, takich jak łuszczyca czy bielactwo.
  • Skrzyp polny – wykorzystuje się przy schorzeniach dróg moczowych. Ma właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Stosuje się go również do leczenia miażdżycy. Skrzyp polny wzmacnia ściany naczyń i sprawia, że nie pękają. Poprawia również stan włosów, skóry i paznokci, opóźnia także procesy starzenia się.
  • Dzika róża – uspokaja, łagodzi, ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne, przeciwalergicznie, żółciopędne, zmniejsza rozszerzone naczynka i wpływa pozytywnie na układ pokarmowy.