Zadaniem lekarza ginekologa jest nie  tylko prowadzenie ciąży pacjentki,  ale również przede wszystkim profilaktyka. Profilaktyka w ginekologii ma na celu zapobiegać wielu różnym chorobom narządów rodnych. 

 

Wykonywanie badań profilaktycznych jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na wczesne wykrycie chorób, infekcji jak również zmian które mają charakter nowotworowy. Profilaktyka w ginekologii to różnego rodzaju badania na przykład cytologia. Cytologia jest niezwykle ważnym badaniem dla zdrowia kobiety.  Badanie to może wykonać ginekolog w Bielsku w Lublinie, w Warszawie, ale również w mniejszych miejscowościach, w każdym gabinecie ginekologicznym.

Na czym polega badanie cytologiczne? 

 

Cytologia jest badaniem profilaktycznym, które umożliwia wykrycie stanów przednowotworowych oraz raka szyjki macicy. Zabarwione a następnie oceniane pod mikroskopem. Komórki pobierane są przy pomocy specjalnej szczoteczki badanie jest całkowicie bezbolesne może wywoływać jedynie pewien dyskomfort. 

 

Cytologię powinny wykonywać co roku każda kobiety które mają osłabiony układ odpornościowy, bądź są nosicielkami wirusa HIV, bądź tak zadecydował lekarz ze względu na nieprawidłowy wynik poprzedniej cytologii. 

 

Natomiast jeśli poprzedni wynik badania jest prawidłowy wówczas kolejne badanie może być wykonany za 3 lata, jeśli tak uzna lekarz ginekolog. 

Pierwsze badanie cytologiczne powinno być wykonane najpóźniej do 3 lat po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Jeśli kobieta nie współżyła wówczas pierwsze badanie powinna wykonać w 25 roku życia.  Badania takie powinny wykonywać nie tylko kobiety w wieku rozrodczym ale również panie po menopauzie. NIe ma określonej górnej granicy do kiedy takie badanie się wykonuje. To kwestia bardzo indywidualna.  Cytologia jest również badaniem który wykonuje się w ciąży W pierwszym oraz w trzecim trymestrze.

 

W profilaktyce ginekologii   dużą rolę odgrywają również szczepienia które są skuteczną metodą zapobiegania zakażeniu wirusem HPV. Szczepieniu mogą poddać się kobiety ale również dziewczynki w wieku około 12 roku życia, który nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego. O szczegóły szczepień najlepiej zapytać swojego lekarza. 

 

Diagnostyka w ginekologii polega na wykonywaniu szeregu różnych badań które mają na celu na celu ocenić aktualny stan zdrowia kobiety jak również wykryć niepokojące objawy. Lekarz ginekolog może zlecić takie badania jak:

  •  wymaz czystości pochwy 
  • histeroskopia 
  • laparoskopia 
  • diagnostyczna
  • kolonoskopia 
  • badanie krwi 
  • czy również mammografia. 

Do zadania lekarza ginekologa należy bowiem również badanie piersi. Szczególnie kobiety w ciąży są pod stałą opieką lekarzy ginekologów. Regularnie powinny one zgłaszać się na badania do lekarza aby monitorować prawidłowy rozwój dziecka oraz wykryć ewentualnie pojawiające się niepokojące objawy. 

 

Ginekolog to również lekarz który na prośbę  pacjentki może przepisać antykoncepcję hormonalną. Istnieje wiele różnych metod antykoncepcyjnych: pigułka antykoncepcyjna jest jedną z najpopularniejszych, inną metodą jest kalendarzyk małżeński, spirala wewnątrzmaciczna. Każda z metod ma swoje plusy i minusy dlatego warto przedyskutować je ze swoim lekarzem ginekologiem.  Ginekolog to typowo kobiecy lekarz.  Każda kobieta powinna być pod jego opieką. Szczególnie ważna jest profilaktyka. Coraz częściej pojawiają się kampanie społeczne mówiące o potrzebie a wręcz konieczności badania się.