Zabieg polegający na usunięciu zęba jest obecnie prowadzony znacznie rzadziej niż kiedyś, ponieważ wiele zębów można obecnie skutecznie leczyć. Są jednak przypadki, gdy ekstrakcja jest konieczna. Kiedy trzeba ją przeprowadzić?
Wskazania do ekstrakcji zęba. Kiedy jest to konieczne?
Ekstrakcja, wyrwanie czy usunięcie zęba jest zabiegiem, który służy do usunięcia zęba z jamy ustnej. Procedura ta może mieć zróżnicowane wskazania i dlatego wykonuje się ją obecnie u różnych pacjentów – również wtedy, gdy ząb jest całkowicie zdrowy.
Do głównych wskazań do wykonania zabiegu usuwania zębów zaliczane są:
- Znaczna próchnica zębów – gdy ząb nie może być już wyleczony przez stomatologa ze względu na znaczne ryzyko niepowodzenia,
- Nieudane leczenie kanałowe – ekstrakcja prowadzona jest w przypadku nieudanego ponownego leczenia, czyli reendo, również wtedy, gdy doszło do uszkodzenia zęba leczonego kanałowo,
- Wskazania protetyczne – gdy konieczne jest założenie protezy zębowej, na przykład implantów stomatologicznych, które spełniają funkcję korzeni zęba,
- Wskazania ortodontyczne – ekstrakcja stosowana jest wtedy, gdy w szczęce lub żuchwie pacjenta jest zbyt mało miejsca na prawidłowe przesunięcie zębów w trakcie leczenia ortodontycznego,
- Nieprawidłowe położenie zębów – dotyczy to przede wszystkim zębów zatrzymanych, rosnących pod nieprawidłowym kątem, co często zdarza się w przypadku ósemek,
- Brak korony zębowej – zabieg przeprowadzany jest w sytuacji, gdy ząb nie ma już korony, natomiast pozostały po nim korzenie.
Oczywiście, to jedynie parę przykładowych sytuacji, gdy konieczne może być usunięcie zęba. Również procedura ta stosowana jest w innych przypadkach, gdy ząb nie może być wyleczony lub też nie jest on z określonych przyczyn potrzebny.
Szybkie i bezbolesne usuwanie zębów Kraków – skorzystaj z profesjonalnego leczenia stomatologicznego!
Jakimi metodami odbywa się usuwanie zębów? Standardowo i chirurgicznie
Usuwanie zębów jest zabiegiem, który może być prowadzony dwoma technikami, a dokładnie techniką standardową oraz chirurgiczną.
Standardowo usuwanie zębów odbywa się za pomocą szczypców stomatologicznych, którymi stomatolog chwyta ząb, a następnie porusza nim i wyrywa go. Taka metoda jest używana w przypadku zębów prawidłowo położonych, do których lekarz ma łatwy dostęp.
Chirurgiczne usuwanie zębów prowadzone jest w sytuacji, gdy zastosowanie metody standardowej nie jest możliwe, na przykład przy znacznym uszkodzeniu korony zęba, przy zębach zatrzymanych, rosnących pod kątem czy wtedy, gdy mają one krzywo położone korzenie.
Czy ekstrakcja zęba jest bolesna?
Zabieg polegający na ekstrakcji zęba nie jest związany z pojawieniem się dolegliwości bólowych, ponieważ jest on przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.
W gabinetach stosowane są znieczulenia miejscowe prowadzone igłą ze strzykawką, a także można skorzystać ze znieczuleń komputerowych, w przypadku których to specjalne urządzenie dozuje środek znieczulający, więc znieczulenie jest mniej bolesne.
Niektóre gabinety stomatologiczne umożliwiają skorzystanie z leczenia w narkozie, czyli w znieczuleniu ogólnym.
Co po wyrwaniu zęba? Metody uzupełniania braków zębowych
Po wyrwaniu zęba zaleca się jak najszybsze uzupełnienie braku zębowego. Zaniechanie tego może spowodować poważne problemy, między innymi związane z przesuwaniem się okolicznych zębów, co prowadzi do zaburzeń w zgryzie.
Braki zębowe można obecnie uzupełniać różnymi technikami protetycznymi, na przykład można zastosować w tym przypadku implanty stomatologiczne, ale też protezy stałe jak mostki stomatologiczne. Dodatkowo do dyspozycji jest wiele typów protez ruchomych, między innymi protezy akrylowe, szkieletowe, akronowe.
Najszerszy wybór protez stałych oraz ruchomych dostępny jest w prywatnych gabinetach stomatologicznych.