Toksyna botulinowa znana jest również pod nazwą jad kiełbasiany. Inną nazwą często używaną jest po prostu botoks. 

 

Według definicji jest to toksyna białkowa, która należy do grupy neurotoksyn. Wytwarzana jest ona przez beztlenowe bakterie o nazwie clostridium botulinum. W dużych dawkach substancja ta jest trująca dla organizmu człowieka. Jednak podawana w małych odpowiednich ilościach ma działanie lecznicze. 

 

Substancja ta wykorzystywana jest w medycynie do leczenia różnych schorzeń. Używana jest również w medycynie estetycznej głównie do likwidowania pojawiających się zmarszczek mimicznych. 

 

Rodzaje toksyny botulinowej. 

 

Rozróżnia się kilka rodzajów toksyny botulinowej które oznacza się literami alfabetu od A do H. Dla zdrowia człowieka największe znaczenie mają typy A-B oraz E. W weterynarii wykorzystuje się typ C oraz D.  Z kolei najbardziej trującą substancję jest typ H.

 

Skąd pozyskuje się botoks?

 

Substancja ta pozyskiwana jest z osadów dna morskiego, z gleby. Wytwarzać się ona może jednak również w źle przechowywanych produktach spożywczych takich jak konserwy mięsne, rybne oraz jarzynowe. Spożycie takiej zatrutej potrawy prowadzi do zatrucia jadem kiełbasianym. 

 

W jaki sposób toksyna botulinowa oddziałuje na człowieka? 

 

Działanie tej substancji polega na tym, że łączy się ona z płytką nerwowo-mięśniowa a następnie poraża skurcz mięśnia. Powstaje to poprzez fragmentację białka snap-25 który jest niezbędny aby wydzieliła się acetylocholina z zakończeń presynaptycznych.

 Efekt podania botoksu w kosmetyce jest odwracalny- następuje po upływie około trzech miesięcy. 

 

Jakie zastosowanie w kosmetyce ma botoks?

Botoks wykorzystywany jest do różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych. Zabiegi te wykonywane są przeważnie w klinikach w dużych miastach. Więcej informacji na temat oferowanych zabiegów można przeczytać na stronie  https://www.de rma-med.pl/botox/. Najczęściej toksyna botulinowa wykorzystywana jest do redukcji zmarszczek mimicznych. W tym celu substancje to podaje się punktowo w wybrane mięśnie wymagająca relaksacji. Mięsień który jest delikatnie osłabiony nie pracuje tak mocno, a więc na powierzchni skóry nie pojawiają się załamania. Zmarszczki nie pogłębiają się, a skóra ma czas aby móc się zregenerować oraz wygładzić.

 

 W gabinetach medycyny estetycznej toksynę botulinową wykorzystuje się również na przykład do leczenia bruksizmu czyli zgrzytania zębami. Wówczas substancję tą podaje się prosto w mięsień żwacz. Aplikacja jest niemalże bezbolesna, ale dla osób które są bardziej wrażliwe na ból można miejsce posmarować kremem znieczulającym. 

 

Przy pomocy botoksu leczy się również nadpotliwość. Wówczas substancję podaje się w pachę która powinna być pozbawiona owłosioną oraz znieczulona kremem aby zmniejszyć nieprzyjemne doznania. Wówczas powierzchnię skóry wielokrotnie nakłuwa się wprowadzając niewielkie odpowiednie ilości botoksu.

Substancji jaką jest toksyna botulinowa używa się również do leczenia silnych migren oraz innych dolegliwości bólowych. Efekt nie jest trwały, utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy w zależności od miejsca podania oraz ilości. 

Przed przeprowadzeniem zabiegu lekarz powinien wykonać dokładny wywiad medyczny w celu ustalenia czy nie ma ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu.